Beylikdüzü marangozdan ahşap bisiklet

beylikduzu-marnagozdan-bisiklet

İstanbul’un Beylikdüzü İlçesi’nde, boş zamanlarını değerlendiren marangoz Ömer Soner, ahşap malzemeden bisiklet yaptı. Sadece zincir, tekerlek ve pedallarında metale yer verilen bisiklet, yaklaşık bir ayda tamamlandı.

Beylikdüzü’nde yaşayan 25 yıllık marangoz, 43 yaşındaki Ömer Soner’in bisiklet tutkusu, ahşap malzemeyle hayat buldu.  Öner, yaklaşık bir aylık bir çalışmanın ardından ahşap bisikleti tamamladı. Bisikletin gövdesinin yapımında Beylikdüzü’nde yetişen suya ve dış etkenlere dayanıklı Marangoz ağacı kullandığını belirten Öner, “Diğer ahşap kısımlarda ise su kontrası (ahşap malzeme çeşidi) kullandım.

Böylece suya çok daha dayanıklı hale geldi. Sadece zincir, tekerlek ve pedallarında metale yer verdim. Diğer tüm aksamlarını ahşaptan yaptım” dedi.

AHŞAP FİYATI 3 BİN TL OLACAK

İlk kez yaptığı için bisikleti bitirmesinin uzun sürdüğünü anlatan Soner, “İlk olduğu için biraz uzun zaman aldı. Daha sonra yapacaklarımda daha pratik olacağını zannediyorum. Çünkü bütün kalıplarını çıkardım. Sürekli üzerinde çalışmadım. Boş kaldıkça bir parçasını yaptım. Yaklaşık bir ay gibi bir zamanda bisiklet tamamlandı.

Teklif gelmesi durumunda, seri üretim yapmayı düşünüyorum. İşçilik hariç, şu ana kadar malzemesi bin TL’ye mal oldu. 3 bin TL civarında satmayı düşünüyorum” diye konuştu.

MARANGOZ İÇİN AHŞAP DAHA KULLANIŞLI

Ahşap bisikleti geliştirmeyi düşündüğünü dile getiren Soner, “İlk modelin vitesi yok, yenisine vites ekleyeceğim. Ayrıca kontra pedal koyacağım. Yani, göbekten freni olacak. Ön tarafta bazı değişiklikler yapacağım. Ön ve arka tarafında ışık sistemi olacak. Görenler, bisikletin burada yapıldığına inanmıyorlar.

Çoğu hazır geldiğini sanıyor. Çok rahatlıkla kullanılıyor ve demir bisiklete göre daha hafif ve daha az güç sarf ederek yol almak mümkün” dedi.

Bisikletin yapım aşamasında bir an olsun babasının yanından ayrılmayan, ahşaptan bisiklet yapabileceğine pek ihtimal vermediğini söyleyen ortaokul öğrencisi, 14 yaşındaki A. Soner, “Aradan bir süre geçince, bisiklet ortaya çıktı. Şimdi binip geziyorum. Görenler çok beğeniyor. Okulda, tekno- tasarım öğretmenim de bisikletimizi beğendi” dedi.

Yorum yapın