Doğtaş Kelebek Mobilya ikinci çeyrekte % 46 büyüme kaydetti

Mobilya sektörünün önde gelen firması Doğtaş Kelebek Mobilya, ikinci çeyrekte geçtiğimiz yıla göre % 46 büyüme gerçekleştirdi. Doğtaş Kelebek Mobilya CEO’su Ersin Serbes 1 yıl önce göreve geldiğini hatırlatarak, “Geçen sürede hayata geçirilen uygulamalar, yatırımlar, alınan tedbirler ve iyileştirme çalışmaları sonucunda kısa sürede başarı hikayesi yarattıklarını ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen şirketi kâra geçirdiklerini söyledi.

Net kârın 3,8 kat arttığına dikkat çeken Serbes, faaliyet giderleri / net satışlar oranında önceki yılın ikinci çeyreğine göre % 6,3’lük tasarruf sağlandığını, esas faaliyet karının ise önceki yıla göre 4,32 kat artış gösterdiğini ifade etti. Şirketin Ocak ayındaki hisse fiyatının yaklaşık 3,5 kat yükseldiğine dikkat çeken Serbes, yatırımcıların da her geçen gün şirkete daha yoğun ilgi göstermeye başladığına değindi. Mobilya sektöründe KDV indirimi uygulamasıyla hareketlenmenin başladığını, olumlu gidişin etkisiyle istihdam planları başta olmak üzere birçok konunun şirkette yeniden düzenlendiğini vurgulayan Serbes, devletin başlattığı istihdam politikasına destek vererek bu doğrultuda yeni işe alımların da gerçekleştiğini söyledi.

 

MOBİLYA’DA HEDEF 3 MİLYAR LİRA CİRO

Düzce’de yer alan fabrikasına yapılan yatırımla üretim kapasitesini artıran Doğtaş Kelebek, yıl içinde yeni yatırımlar da planlıyor. Rekabet koşulları ve pazar talepleri doğrultusunda tasarlanan yeni ürünlerin yılın ilk yarısında her iki markada da cirolara ciddi katkı sağladığını söyleyen Serbes, “Kelebek ve Doğtaş olarak hazırladığımız yeni mağaza konseptlerimizin uygulamaya geçtiği mağazalarımızda da ortalama cirolarda % 50’ye varan oranlarda artış yaşandı. Doğru ürün, doğru perakende yönetimi, doğru operasyonel planlama çalışmaları ile her geçen gün çok daha iyiye gidiyoruz. Hedeflerimiz büyük, gerçekleştirmek istediklerimiz çok fazla.

2023 yılında 3 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi. Serbes şunları söyledi: “Güçlü kadromuzla şirketimizde bu yıl yüzde 50 büyüme hedefledik. Bu hedef doğrultusunda ilk 6 ayda toplam 38 yeni mağazamız satışa başladı. Toplam 353 mağaza sayısına ulaştık. Ayrıca açılış sürecinde olan 41 mağazamız daha bulunuyor. İddialı konut projelerinin içinde yer aldık. Doğtaş ve Kelebek Mobilya’yı dünyanın önemli mobilya markaları yapmak istiyoruz.”

Yorum yapın