Öğrenciler Tasarlayacak Mobilya Devleri Üretecek

 

“MOSDER 7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması” gençlerin tasarımlarına hayat vermeye devam ediyor. Üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümü öğrencilerinin çizimleri bu yılki yarışma ile birlikte ilk kez üretilmeye başlanıyor.

7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) genç tasarımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.
MOSDER’in “7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması”, bu yıl da yetenek ve hayal gücünün birleştiği tasarımların mücadelesine sahne olacak.
Yarışma hem Türk mobilya endüstrisinin gelecek vizyonunun geliştirilmesine katkıda bulunacak hem de geleceğin tasarımcı adaylarının hayat bulan tasarımlarının ödüllendirilmesine öncülük edecek. Yarışmada bu yıl ilk kez gençlerin tasarımları üretilerek hayat bulacak. MOSDER üyesi şirketler en iyi tasarımları satın alıp üreterek daha sonra koleksiyonlarına ekleyebilecek.

7. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması“;
Oturma-Dinlenme, Depolama, Koruma, Düzenleme, Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi (Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Sehpası, Askılık, Telefonluk, Portmanto vb), Uyuma, Genç Mobilya kategorilerinden oluşuyor.
Yarışmaya üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık bölümlerinden 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri katılabiliyor. Tasarımların son teslim tarihi 20 Haziran olarak bildirilirken, kazananların ise Aralık 2011’de düzenlenecek ödül töreniyle açıklanacağı ekleniyor.

İkinci aşamaya kalan tasarımlar üretime geçirilecek
Yarışmacıların tasarımları özgün ve yenilikçi, kullanıcıya getirdiği fayda, üreticiye getirdiği fayda, estetik, görsel kalite ve çekicilik kriterleri ile değerlendirilecek. Her yarışmacı, yarışmaya MOSDER’in internet sitesinden temin edebileceği “Başvuru Formu”nu doldurup imzalayarak katılacak. Birinci aşamada dereceye giren 15 finaliste 3000’er TL ödenecek ve sertifika verilecek.
İkinci aşamada her bir finalist MOSDER üyesi olan dev firmalarla anlaşarak sözleşme imzalayacak. Bu sözleşme karşılığında tasarım hakları MOSDER üyesi firmaya devredilecek. MOSDER üyesi firma bu tasarım karşılığında finaliste 1000 Euro ödeyecek ve tasarımları kendi koleksiyonunda kullanabilecek. Üretilen bu tasarımlar arasından birinciler seçilecek.
Yarışmada ayrıca ‘Engelliler/Özürlüler için Ev Mobilyası Tasarımı’ kategorisinde de başvurular alınacak. Bu kategoriye de tasarım alanında eğitim almış, halen almakta olan veya bu alanda çalışanlar katılabilecek. Yarışmanın üçüncüsü 2 bin, ikincisi 4 bin, birincisi ise 6 bin TL ve MOSDER Başarı Belgesi ile ödüllendirilecek.

Yorum yapın