Türk mobilya üreticileri Rusya pazarına giriyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Lotte Oteli’nde Türk mobilya üreticilerinin şirketlerini ve ürünlerini tanıttığı bir fuar organizasyonu düzenledi.

Moskova’da ikinci kez gerçekleştirilen fuar, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği İMOS, Ege İhracatçı Birlikleri EİB ve İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlendi. 19-20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen fuara katılan 20’den fazla Türk mobilya şirketi, ürünlerini Rus müşterilere tanıtma imkânı buldu. Çin imalatı mobilyalardan farklı olarak, kendi ürünlerinin makul fiyatlara ve Avrupa standartlarında kaliteye sahip olduğunu belirten Türk mobilya ürecileri, yakın gelecekte Rusya mobilya sektöründe pay sahibi olmayı umuyor.

Yatak, yemek ve misafir odaları içim mobilya üreten İdol Şirketi’ni temsilen fuarda bulunan Metin Çınar mikrofonlarımıza şunları söyledi: ‘‘Şu anda Rusya’nın mobilya sektöründe Türkiye’nin yeri halen oldukça zayıf. Ruslar genelde Alman, İtalyan, Fransız, İspanyol üreticilerle çalışıyor. Avrupa menşeili mobilyanın kalitesi iyi ama fiyatı da çok yüksek. Çin mobilyası daha ucuz mesela, ama kalitesi düşük. Biz ise hem uygun fiyat, hem de iyi kaliteyi bir arada sunuyoruz. Umuyorum ki bunun gibi fuarlardan sonra Rus üreticileriyle daha sıkı bir işbirliği yapacağız’’.

Tetrihome Şirketi’nin İhracat Müdürü Ahmet Yetiş: ‘‘Firmamız ev mobilyası üretiyor: Yatak odaları, yemek odaları, duvar üniteleri, orta sehpalar, koltuk takımları… Tüm bu ürünler daha modern bir hayat için tasarlanmıştır. Yaklaşık 20 ülkeye ihracat yapmaktayız. Bu ülkelerin sayıları giderek artmakta. Arap ülkelerinin yanı sıra, Avrupa’nın bazı ülkelerine de ihracat yapıyoruz. Şirketimiz yaklaşık 25 yıldır bu sektörün içinde olan fakat 10 yıldır mobilya üretiminde faaliyet gösteren bir şirket. Şu an şirket gündeminde Rusya ile işbirliği konusu var. Birkaç görüşme yaptıktan sonra Tula şehrine gideceğiz. Bu fuarda potansiyel müşterilerle görüştük ama şöyle bir sıkıntımız var: Servisi daha iyi yapmak için Rusya’da bir depo isteniyor, depo açabilirsek her şey rayına oturacak. Bu benim Moskova’ya ikinci gelişim. Şehri çok beğendim. Soğuk ve pahalı olmasına rağmen Rusya’yı seviyorum diyebilirim. İnsanlar misafirperver ve cana yakın. Seneye bu fuara yeniden gelmeye katılmaya çalışacağım’’.

Fuara İzmir’den katılan Adas Masa ve Sandalye Şirketi Yetkilisi Melis Dolmen : ‘‘Metal ve ahşap masalar, koltuklar, sandalyeler ve bar masaları üretiyoruz. Rus pazarına açılmak istiyoruz. Moskova’da ve Krasnodar’da showroomları bulunan Metalpleks Şirketi ile anlaşma sağladık ve bu sayede artık bizim de Rusya’da bir müşterimiz oldu diyebilirim. İnşallah bu fuardan sonra başka Rus müşterilerimiz de olacak. Bu fuarın daha çok reklamı, tanıtımı yapılmalı. Bunun dışında her şey güzel. Moskova’yı biraz gezebildim. Kızıl Meydanı ve Arbat Sokağı’nı çok beğendim. Arbat enteresan bir yer. Şehrin en popüler sokağı olarak bizim İzmir’deki Kıbrıs Şehitleri caddesine benziyor: Ressamlar, otantik şeyler, lokantalar, mağazalar… Her şey çok güzel!’’.

©The Voice of Russia

Yorum yapın